Najczęściej stosowana u nas kombinacja to małe frezy, o średnicy trzonka do 3 mm, ponieważ dzięki zastosowaniu oprawki ER16 można skorzystać z dużego wydłużenia i chłodzenia wewnętrznego poprzez tulejkę z kanałami chłodzącymi. W takim wypadku nie sprawdzi się oprawka termiczna ponieważ nie ma doprowadzonych kanałów chłodzących przy tak małych średnicach narzędzia.

 

Drugą najczęściej stosowaną kombinacją jest mocowanie wiertła węglikowego z kanałami chłodzącymi poprzez tulejkę szczelną/wulkanizowaną. Zapewnia to dobry poziom trzymania oraz niski poziom bicia promieniowego.

 

Oprawki ER mogą być bardzo wdzięcznym i tanim narzędziem, o ile się o nie dba i regularnie czyści  stożek oprawki i tulejki. W firmie WIMERTON bardzo powszechnie stosujemy oprawki typu ER16. Sprawdzają się świetnie w obróbce zwłaszcza bardzo małych detali, szczególnie w sytuacji gdy konieczne jest użycie małych frezów przy jednoczesnym dużym wysięgu.

 

Podsumowując, jakie plusy i minusy maja oprawki typu ER?

 

Plusy

  1. Cena oprawki i sprzętu,

  2. Uniwersalność, np.: oprawka ER16 można montować narzędzia od średnicy chwytu ø1mm do ø10mm w zależności od użytej tulejki.

  3. Akceptowalne bicie promieniowe,

  4. Mocny chwyt narzędzia w tulejce,

  5. Dostępność różnych długości wysięgu oprawki: dla typowej oprawki ER32 jest to od L=70mm do L=200mm,

  6. Poprzez zastosowanie odpowiednich tulejek szczelnych w otworami dla chłodziwa możemy stworzyć oprawkę z chłodzeniem przez wrzeciono (brak konieczności kupowania drogich narzędzi drążonymi kanałami z chłodzącymi)

 

Minusy

  1. Wymagana znajomość od operatora lub narzędziowca zasad dbania o powierzchnie styczne tulejki i oprawki (podstawowe zasady konserwacji),

  2. Wymagana znajomość od operatora lub narzędziowca poprawnego montażu narzędzia w tulejce,

  3. Nawet przy dużym wysięgu oprawki, średnica główki dla typowej oprawki ER16 wynosi ø28mm, (dla specjalnych ø22mm), dla porównania średnica oprawki dla narzędzia ø3 w oprawce termicznej wynosi tylko ø14-17mm zależnie od typu i długości. Jest to dość ważne dla operacji wieloosiowych, gdzie czasami dojście wymaga zastosowania smukłej budowy oprawki.

 

Wróć do listy artykułów

Golden Tips Obróbki CNC
  1. pl

Gdzie kupić?

CYKL: OPRAWKI NARZĘDZIOWE
6 Plusów Oprawek Typu ER

28 marca 2022

Wybór najodpowiedniejszego sposobu mocowania narzędzia we wrzecionie to jedna z bardzo istotnych decyzji jakie przed obróbką musi podjąć technolog. Aby zdecydować, które rozwiązanie będzie optymalne niezbędna jest znajomość różnych systemów mocowania, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

 

Tym artykułem rozpoczynamy cykl dotyczący polecanych przez nas narzędzi, które najlepiej sprawdziły się nam podczas obróbki.

 

Na pierwszy ogień idą systemy mocowania narzędzi we wrzecionie, czyli potocznie mówiąc oprawki narzędziowe (tool holder). Zaczniemy od oprawek ER, czyli mogłoby się wydawać nic ciekawego wszyscy to maja, wszyscy to znają, ale…

 

ER-ki to najczęściej spotykany typ oprawek na świecie i jesteśmy przekonani, że każdy narzędziowiec miał styczność z taką oprawką. Jest to rozwiązaniem typowo mechaniczne, składa się z zasadniczo z:

  • korpusu głównego, (Sk40, Sk50, HSK, Morse’a, etc.)

  • tulejki mocującej narzędzie dobranej do średnicy narzędzia oraz typu lub możliwości,

  • nakrętki dobranej do tulejki i przeznaczenia.

Dla tego typu oprawek „bicie promieniowe” jest na poziomie ≤8 mikronów. Czyli super w porównaniu do oprawek typu Weldona gdzie wartość „bicia” wynosi grubo ponad 10 mikronów, ale do oprawek termicznych czy hydraulicznych gdzie ta wartość wynosi około 3 mikronów oprawka ER traci.

 

Ten typ rozwiązania jest bardzo popularny przede wszystkim z uwagi na swoją niską cenę. Kolejnym atutem oprawki ER jest fakt, że do jednego korpusu, poprzez różnego rodzaju tulejki, możemy zamontować wiele typów narzędzi, takie jak frezy, wiertła, gwintowniki (jeżeli mamy możliwość gwintowania sztywnego na maszynie z zastosowaniem specjalnej tulejki z mocowaniem kwadratowym. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie tanie, uniwersalne, a jednocześnie zapewniające dość dużą siłę chwytu, jednak nie jest zupełnie wolne od wad. Należy zwrócić szczególną uwagę na umiejętne zamontowanie narzędzie w oprawce, aby uniknąć niesymetrycznego rozłożenia sił w stosunku do osi obrotu oprawki, co przekłada się na wibracje wrzeciona obrabiarki podczas pracy.

 

Do montażu oprawki tego typu wystarczy zwykły klucz do nakrętek ER, chociaż ze swojej strony rekomendujemy korzystanie z klucza dynamometrycznego z końcówką do nakrętek ER, aby móc stosować zalecane przez producenta parametry dokręcania tulejek i być pewnym, że narzędzia są trzymane z odpowiednią siłą docisku i nie nastąpi wysunięcie się narzędzia z tulejki. Np: w naszej firmie stosujemy standardowy moment dokręcający nakrętkę typu ER16 w zakresie od 8Nm do 40Nm (w zależności od wielkości narzędzia; im mniejsze narzędzie tym mniejsza wartość momentu dokręcającego, np.: dla freza o średnicy ø1mm, moment dokręcający to 8Nm), a dla ER32 jest to już zakres od 80 do 100Nm. Jeżeli chcecie być pewni jakie odpowiedni moment dokręcający użyć dla swoich tulejek najlepiej skontaktujcie się z dostawca lub producentem.

Zapraszamy do naszej siedziby

 

16-400 Suwałki, ul. Przemysłowa 2

Copyright 2019-2023 WIMERTON  Pruszyńscy I Wszelkie prawa zastrzeżone  I  Autorka: Marcelina Pruszyńska

16-400 Suwałki, ul. Klonowa 40/73

WIMERTON PRUSZYŃSCY SPÓŁKA JAWNA

 

NIP 8442358122  I  KRS 0000640676  I  REGON 365589412